Pielgrzymka rowerowa do Santiago de Compostela
Dodane przez admin dnia Wrzesień 20 2013 06:59:49
Pielgrzymka rowerowa do Santiago de Compostela
SZLAKIEM ŚWIĘTEGO JAKUBA
20 IX – 4 X 2013

738 KM

Kilka informacji na temat szlaku.

W średniowieczu Santiago de Compostela, obok Ziemi Świętej i Rzymu, było trzecim co do ważności ośrodkiem pielgrzymkowym dla chrześcijan. Apogeum kultu św. Jakuba przypada na stulecia XII–XIV, kiedy to chrześcijańską Europę pokryła gęsta sieć szlaków pielgrzymkowych oznaczonych muszlą, z całym pątniczym zapleczem (kościołami, noclegowniami i szpitalami). Tysiące osób chciało doznać łask u grobu apostoła, a także dotrzeć na koniec ówczesnego świata, na leżące kilkadziesiąt kilometrów od Santiago wybrzeże Atlantyku, za którym, jak wówczas sądzono, nic już nie ma, i wrócić stamtąd z symbolem pielgrzymki – muszlą św. Jakuba.
Dlaczego Santiago de Compostela?
Św. Jakub Apostoł był synem rybaka Zebedeusza i Salome oraz rodzonym bratem św. Jana Ewangelisty. Określany jest jako Większy lub Starszy, by odróżnić go od drugiego apostoła o tym samym imieniu. Ok. 44 r. na rozkaz Heroda Agryppy, wnuka Heroda Wielkiego, został ścięty mieczem, stając się pierwszym męczennikiem spośród apostołów.
Słuch o nim zaginął, aż w 813 r. pustelnik Pelayo ujrzał ponoć snop gwiazd spadających na wzgórze. Powiadomił o tym biskupa Teodomira, który w marmurowym sarkofagu, odkrytym na wzgórzu, zidentyfikował szczątki św. Jakuba, które przez wiernych jego uczniów miały być sprowadzone z Ziemi Świętej do hiszpańskiej Galicji. Nad grobem najpierw wybudowano kaplicę, a potem wspaniałą gotycką katedrę.
Miejsce to zwie się dziś Santiago de Compostela, czyli Świętego Jakuba Pole Gwiazd. Szybko stało się jednym z najważniejszych miejsc dla Kościoła walczącego z Maurami na Półwyspie Iberyjskim, a sam św. Jakub – symbolem walki z poganami. Na obrazach często przedstawiany jest jako Matamoros, czyli pogromca Maurów.
Hiszpańskie archiwa od końca XIV w. rejestrują nazwiska pielgrzymów z Polski. Znajdziemy wśród nich m.in.: Jerzego i Stanisława Radziwiłłów, Fryderyka Szembeka i Jakuba Sobieskiego, ojca przyszłego króla.
W 1987 r. Rada Europy uznała Drogę św. Jakuba za pierwszy kulturowy szlak Europy, a w 1993 r. jej hiszpańska część została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Jakubowe szlaki zaczęto reaktywować we Francji, Szwajcarii i Niemczech. Przejście szlakiem św. Jakuba zaczęło być w dobrym tonie, nawet bez silnej motywacji religijnej. Przypomniano sobie o tej drodze i w Polsce.

Program Pielgrzymki

1 – 2 dzień: (20-21 IX 2013)
Ożarów Mazowiecki – Roncesvalles (nocleg w połowie drogi)

3 dzień: (22 IX )
Roncesvalles - Puente la Reina (65 km)

4 dzień: (23 IX)
Puente la Reina - Najera (89 km)

5 dzień: (24 IX)
Najera - Burgos (94 km)

6 dzień: (25 IX)
Burgos - Carrión de los Condes (84,5 km)

7 dzień: (26 IX)
Carrión de los Condes - León (92,5 km)

8 dzień: (27 IX)
León - Rabanal de Camino (67 km)

9 dzień: (28 IX)
Rabanal de Camino - O Cebreiro (83 km)

10 dzień: (29 IX)
O Cebreiro - Portomarin (61,5 km)

11 dzień: (30 IX)
Portomarin - Arca (73 km)

12 dzień: (1 X)
Arca - Santiago de Compostela (18,5 km

13-14 dzień (4-5 X)
Santiago de Compostela – Ożarów Mazowiecki

Proszę wszystkich o modlitwę, aby pielgrzymka była owocna
z modlitwą

ks. Stanisław Zarosa SAC

Rozszerzona zawartość newsa