Strona Internetowa Parafii św. Benedykta w Sierpcu
Kontakt · Kancelaria · Intencje mszalne · Ratujmy Sanktuarium · Wirtualny spacer · Zbiórki · Słowo proboszcza... · Galeria 2013/2014 · DojazdStyczeń 23 2021 22:29:43
Nawigacja
Menu Strony
  Aktualności
  Ratujmy Sanktuarium
  Posługi gratisowe
  Św. Wincenty Pallotti
  Dzwon
  Intencje mszalne
  Słowo biskupa
  Listy pasterskie
  Słowo proboszcza...
  Nasi Dobrodzieje
  Napisali o nas
  Plan kolędy
  Świadectwa
  Video
  Historia
  Kancelaria
  Msze Święte
  Duszpasterze
  Odnowa w Duchu Świętym
  Benedictus
  Szkoła Leonium
  Sierpecka Izba Muzealna
  Galeria archiwum
  Wypominki roczne
  Zbiórki
  Wirtualny spacer
  Krąg Biblijny
  Kontakt

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
Izba Muzealna

Sierpecka Izba Muzealna


15 Stycznia 2006 r. miała miejsce inauguracja działalności Sierpeckiej Izby Muzealnej. Mieści sie w Domu Pielgrzyma. Jak na razie zasób eksponatów jest raczej skromny - fotografie, dokumenty, militaria itp. to jednak można znaleść prawdziwe perełki. Wszystkie pamiątki dla Izby przekazała wdowa po Henryku Gutowskim. Są to medale, odznaczenia, dokumenty z przeładowania przez władze PRL, teksty rozkazów ope­racyjnych, oryginalne konspiracyjne szkice instruktażowe jak dokonać zasadzki czy skonstruować granat. Wśród eksponatów znalazły się również militarne pamiątki z terenu Sierpca i ziemi sie­rpeckiej, które potwie­rdzają burzliwą prze­szłości tego regionu. Prezentowane są nawet kawałki naczyń z wypalanej gliny świadczące o bardzo wczesnym osadnictwie na tym terenie. Mapy, stare banknoty i wiele innych cennych pamiątek.

Ponadto do ekspozycji dołączono galerię przywódców Armii Krajowej, którzy wprawdzie bezpośre­dnio na pewno nie mieli styczności z naszym terenem, jednakże organizatorzy doszli do wniosku, iż tym ludziom również należy się hołd.


Dodane przez Administrator dnia grudzień 22 2008 18:26:41 50623 Czytań · Drukuj